23 Kasım Fındık Fiyatı – Fındık fiyatları yükseldi

Dünyayı gezen kedi: Japonya

Serenay Sarıkaya “Ev”lendi

500 yıllık kadın cesedi bulundu

Facebook, yeni skandal ile çalkalanıyor

Sosyal Haber 5 Haziran 2018

Facebook, yeni skandal ile çalkalanıyor

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un, hizmet entegrasyonu amacıyla yaptıkları anlaşmalar kapsamında, mobil cihaz üreticilerinin, kullanıcılarının verilerine ölçüsüz şekilde erişimine izin verdiği iddia edildi.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre şirket, son 10 yılda cep telefonu ve tablet üreticileriyle Facebook mobil uygulamalarını geliştirmek ve işletim sistemlerine Facebook fonksiyonları eklemek üzere yaptığı anlaşmalar kapsamında, üreticilerin kullanımına açtığı uygulama programlama arayüzleri (API) aracılığıyla, kullanıcıların kişisel verilerine ölçüsüz olarak erişmelerine olanak sağladı.

Gazete söz konusu paylaşımın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Ticaret Komisyonunun (FTC) kişisel verilerin korunmasına ilişkin düzenlemelerine aykırı olduğunu ileri sürdü.

Haberde Facebook’un cihaz üreticilerine açtığı özel API’larla ne türden bilgilerin paylaşıldığına dair örneklere yer verildi.

Örneğin 2013 model bir Blackberry telefonla firmanın Hub adlı, sosyal ağ paylaşımlarını cep telefonu mesajları ve e-postalarla entegre eden yazılımını kullanan bir muhabirin yalnızca kendi Facebook arkadaşlarına ait bilgilere değil, onların arkadaşlarına ait bilgilere de ulaşabildiği belirtildi.

Bu düzeyde bir veri paylaşımının Facebook’un mevcut kişisel veri güvenliği politikasına aykırı olduğu vurgulandı.

Facebook’un en az 60 cihaz üreticisiyle bu türden anlaşmalar yaptığı ve bu metinlerde kullanıcıların rızası dışında hangi verilerin paylaşıldığının açık olmadığına dikkat çekildi.

trt/aa/gedik

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.