Ankara’daki kullanıcıların güvende olup olmadıklarını sordu

Parion’da yapılan kazılarda 2 bin yıllık biberon bulundu

Küresel ısınma ve tayfun

Yeşilçay’a Arap dünyasından önemli ödül

Ernest Moniz yemek düzenledi

Sosyal Haber 1 Nisan 2016

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry ile ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz, Nükleer Güvenlik Zirvesine katılan ülkelerin dışişleri ve enerji bakanları onuruna bir yemek verdi.

Yemeğe Türk heyetinde yer alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da katıldı.

Kerry, yemekte yaptığı konuşmada, nükleer malzemelerin terör örgütlerinin eline geçmesinin engellenmesinin önemini vurguladı.

John Kerry, dünyanın güvenliği için, nükleer silahların azaltılması, tehlikeli maddelerin yok edilmesi, nükleer bölgelerin güvenlik altına alınması ve nükleer silah teknolojisine erişimin engellenmesi gibi sağduyulu çalışmaların önemine dikkat çekti.

Soğuk Savaş döneminde, Rusya ile ülkesinin, 50 bin savaş başlığı bulundurduğunu belirten Kerry, şu anda bu sayının, bin 500’e kadar düştüğünü bildirdi.

İran ile yaz aylarında varılan nükleer anlaşmaya da değinen Kerry, İran’ın nükleer programıyla ilgili anlaşmaya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi 5 ülke ile Almanya’nın katkı verdiğini hatırlattı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.