Kedilerin nankör olduğunu mu söylediniz

TEOG nasıl başarılı olunur?

DOĞAL BİTKİSEL ÇÖZÜMLERLE AYAK BAKIMI

İstanbul’da Storm Large konseri

Egzama ile ilgili bunları bilin

Sağlık ve Yaşam 24 Temmuz 2016

Egzama, toplumda sıklıkla karşılaşılan bir deri hastalığıdır. Ölümcül bir etkisi olmamakla birlikte ağır olmayan yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki toplumda her 10 kişiden biri hayatının belirli bir döneminde egzama geçirmiştir. Egzamanın rahatsız edici yanı ise kaşıntıya sebep olması ve kötü bir görünüm oluşturmasıdır.

Egzamanın sebeplerine değinecek olursak genellikle alerji yoluyla oluşur bunun yanında stres faktörü, depresyon gibi sebeplerde egzamaya yol açmaktadır. Toplumda en fazla görülen egzaman tipi atopik dermatit dediğimiz alerjik egzamadır. Egzama özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde daha fazla görülmektedir. Bazı bebeklere verilen inek sütü de egzamaya yol açmaktadır. Bu yüzden bebeklerin anne sütüyle beslenmeleri şiddetle tavsiye edilmektedir.

Egzamanın belirtileri arasında oluştuğu deride kızarıklık, iltihaplanma ve kaşıntı meydana getirir. Daha sonra bu kızarıklıklar kurumaya geçer, sivilceli bir görünüm kazanır bazen de yer yer su da toplar.

Egzamanın tedavisine değinecek olursak daha öncede belirtildiği gibi tehlikeli sayılacak kadar kötü bir hastalık değildir. Fakat rahatsızlık verme durumu vardır. Egzamalı bölge şayet kaşınırsa bu deride çatlaklara sebebiyet vermektedir. Bu çatlaklar daha sonra iltihaplanmakta ve dokunulduğunda ağrılara sebep olmaktadır. Bu yüzden yapılacak ilk şey kaşınan bölgeyi kaşımamaktır. Egzama virüsü özellikle uçuk yapan herpes simplex adlı virüse karşı dirençsizdir. Bu sebepten uçuk olan kişilere yaklaşılmamalıdır. Egzamalı deri çok hassastır bu yüzden deriyi tahriş eden, zarar verecek tüm etkenlerden korunulmalıdır. Bu maddeler maruz kalmak zorunda olanlar ise çeşitli eldivenler veya yüz maskesiyle korunma önlemleri almalıdır. Şayet üzerinizde egzamaya sebep olan madde tespit edilirse sadece o maddeyle temasın kesilmesi yeterli olabilmektedir. Egzamadan kurtulmak adına kesinlikle doktor tavsiyesi dışında merhem, özel sıvı karışımlar vs. ilaçlar alınmamalıdır.

Egzamalı çocukların hemen hemen yarısı 6 yaşına gelmeden, büyük çoğunluğu ise ergenlik dönemine ulaştıkları vakit egzamadan kurtulmaktadırlar. Fakat bu rahatsızlık hiç beklenilmediği anlarda ortaya çıkabilmektedir. Buna bazı sebepler de stres, duygusal çöküntüler örnek verilebilir. Hastaya güzel telkinler vererek bu durumu sorun etmemesi ve bu sıkıntıdan kurtulacağı gibi cümleler söylenmelidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.