Hitit diyarı sizleri bekliyor

Tamam mı ? devam mı ?

7 bin 800 ışık yılı mesafede karadelik

Warning signs of a language/communication developmental delay

Dünyanın en iyi sokak yiyecekleri

Sosyal Meydan 18 Ağustos 2016

Dünyanın en iyi sokak yiyecekleri” listesine İstanbul’un simidi, dürümü ve lahmacunu girdi.

CNN International sitesinin yayınladığı “En iyi sokak yiyeceği olan kentler” listesinde Tayland’ın Bangkok, Fransa’nın Paris, Fas’ın Marakeş, ABD’nin Miami ve Japonya’nın Tokyo kentlerinin yanı sıra İstanbul da yer aldı.

23 şehrin sıralandığı listeye altıncı sıradan giren İstanbul’un seçilme gerekçesi şöyle açıklandı:

“Türkiye’nin en çok göze çarpan sokak yiyeceği belki de simittir. Bu, pekmeze batırıldıktan sonra üzeri susamla kaplanmış peksimet, fırından taze taze alınıp arabalarla kent sokaklarında satılıyor. Ama İstanbul’un sokak yiyecekleri simitle sınırlı değil. Bu kent, Türkiye’nin dört bir tarafından göç aldığı için kent kaldırımları, yemek tadım noktaları haline gelmiş durumda. Mesela lavaşa sarılan kebap olan dürüm bunlardan biri. Türk dondurması yoğun kıvamı ile hele üzerine fıstık döküldüğünde doyumsuz oluyor. Lahmacun olarak adlandırılan Türk pizzası gecenin her saati sunulan bir lezzet.”

Listede ayrıca Hawaii’nin Honolulu, Güney Afrika’nın Durban şehirleri ile ABD’nin Louisiana eyaletinin New Orleans kenti, Hong Kong, Meksika’nın başkenti Meksiko, Mısır’ın başkenti Kahire, Kolombiya’nın Cartagena kenti, ABD’nin Oregon eyaletinin Portland kenti, Senegal’in Dakar şehri, Endonzya’nın Bali kenti, Mauritius’un Port Louis kenti, Hindistan’ın Mumbai kenti, Vietnam’ın Ho Chi Minh kenti, ABD’nin Miami şehri, İtalya’nın başkenti Roma, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehri ve Çin’in Pekin şehri yer alıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.