Radyo Günleri, 2-6 Mayıs

TSE PERSONEL ALIM İLANI

Bodrum’da Mutlaka Gezmeniz Gereken Yerler

Kedilerin nankör olduğunu mu söylediniz

Dünya Dışı Yaşam

Uzay ve Uzaylılar 1 Kasım 2016

Dünya dışı yaşam denilinde akla, uzaylılar, başka gezegenler, ufu’lar, yaşam formunda ki başka canlıların var olabileceği akla gelir.

Bilimsel olarak yaklaştığımız zaman, dünya dışı yaşamı inceleyen, bununla ilgili çeşitliaraştırmalar yapan bilim dalına astrobiyoloji adı verilir. Bu bilim dalı, dünya dışındaki gök cisimlerinde farklı bir yaşam formu olup, olmadığını inceler.

Fakat henüz araştırmaların sonucunda, kabul görmüş, kanıtlanmış ya da kayda değer bir yaşam olgusu bulunamamıştır.

Dünya dışında yaşamın başlangıcına dair bilim adamlarının farklı görüşleri, tespitleri ve tahminleri vardır. Burada söz konusu olan, dünya dışı yaşam biçimleri, yapısal olarak ilkel bir canlıdan (bakteri), insansı, akıllı yani bizim gibi canlılara kadar her aşamada olabilir.

Dünya dışı yaşam ve bununla ilgili canlı kalıntıları bulmaya ya da bir yaşam formu bulma çalışmalarına halen son hız devam edilmekte.

 

DAHA ÖNCEKİ BİR HABERİMİZDEN ALINTI

 

CIA, bu belgeleri paylaşıma açarken de içlerinden 10 tanesini, ünlü “X-Files” dizisine gönderme yaparak öne çıkardı. “Bizim X-Files dosyalarına göz atın” başlığını kullanan CIA, dizinin iki kahramanı Fox Mulder ve Dana Scully isimli iki FBI ajanını andı.

Paylaşıma açılan binlerce belgeden 10 tanesini özellikle ayıran CIA, bu belgelerden 5’i için “Ajan Fox Mulder’in, uzaylıların gerçekten var olduğuna diğerlerini ikna etmede kullanmasının hoşuna gideceğini düşünüyoruz.” dedi. Diğer 5 belgenin ise “Şüpheli ajan Dana Scully tarafından UFO görüntülerinin bilimsel bir açıklaması olduğunu kanıtlamak için kullanılabileceği” belirtildi.

Ardından ilk olarak Ajan Mulder’in dosyalarını sıralayan CIA, sırasıyla “Doğu Almanya’da, 1952 yılında, 15 metre çapında bir UFO görüldüğüne dair belge”, “11 Ağustos’ta CIA’de ‘uçan daireler’ üzerine yapılan bir toplantı tutanağı”, “1952’de Kuzey Afrika ve İspanya’da ‘uçan dairelerin’ rapor edilmesine dair bir belge”, “1 Ağustos 1952’de hazırlanmış ‘uçan daireler’ raporu” ve yine 1952 yılına ait “Kongo Uranyum madenlerinde ‘uçan daireler’ görüldüğüne dair rapor” paylaştı.

Devamını oku

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.