Evlat Edinme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türk dizilerinin izlenme oranı

Çocuklara Yardım Fonu

683 Sayılı KHK Tam Metin

DOK Leipzig’in 59’uncusu bu yıl 31 Ekim – 6 Kasım tarihlerinde

Sinema 1 Kasım 2016

Almanya’da, en eski ve köklü belgesel ve animasyon filmler festivali olarak bilinen DOK Leipzig’in 59′uncusu bu yıl 31 Ekim – 6 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

DOK Leipzig “Hilâlin gölgesinde” adlı özel bölümde ise Türkiye’den filmler gösterilecek.

Bu yıl Türk filmlerine odaklanan Festivalin “Hilâlin gölgesinde” adını taşıyan özel bölümünde, 2015-2016 tarihlerinde çekilmiş kısa ve uzun metrajlı 18 belgesel ve animasyon film beğeniye sunulacak.

Bu bölümde öne çıkan filmler arasında yönetmenliğini Leyla Toprak’ın yaptığı ve Kobani’de (Suriye) kadınların terör örgütü DEAŞ’a karşı mücadelesini anlatan “Uzak…” bulunuyor.

Türkiye’den filmlerin yer aldığı özel bölümün sorumlusu Grit Lemke ise Türkiye’de çok canlı ve bağımsız bir sinemanın olduğunu belirterek, “filmlerdeki etnik ve sanatsal çeşitliliğe dikkat çekti.

Festival kapsamında 3 Kasım Perşembe akşamı düzenlenecek panelde ise Türk belgesel film sektöründeki güncel gelişmeler ele alınacak.

Leipzig Belgesel ve Animasyon Film Festivali, Pazartesi akşamı yönetmenliğini Claude Barras’ın yaptığı animasyon film “My Life as a Courgette” (Kabak Olarak Hayatım) ile açıldı.

Festivalde 49 ülkeden 309 film gösteriliyor.

Bunlardan 100’ünün dünya prömiyeri yapılacak.

Festivalde bu yıl üç tema işleniyor. Bunlar, dinler arası diyalog, animasyon filmler ve sinema sektöründe kadınlar.

En prestijli belgesel film festivalleri arasında yer alan DOK Leipzig’de toplam 77 bin Euro tutarında 21 ödül verilecek. Bu ödüller arasında en önemlisini ise en iyi belgesel filme verilecek olan “Altın Güvercin” oluşturuyor.

Uluslararası Leipzig Belgesel ve Animasyon Film Festivali’nde her yıl bir ülkeye ağırlık veriliyor.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.