Doğancı: Hayata küçük dokunuşlar

Özel dersin öğrenciye katkısı

Yaşlılıkta Depresyon

Parkinson hastaları için “GyroGlove” isimli eldiven

DADI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR?

Anne ve Çocuk 11 Kasım 2016

İşbaşı yapma zamanı gelen annelerin en büyük sorunu çocuk veya çocukların bakımı konusunun ne şekilde halledileceğidir. Eskiden bu işi daha çok şartları uygun olan bir aile büyüğü üstlenirdi ama günümüzde pek çok aile profesyonel bir çocuk bakıcısı ile anlaşmayı tercih ediyor. Bu da dadı seçimi sorununu gündeme getiriyor. Çocuğunuzu “Ben bakarım, bakabilirim” diyen herhangi bir yabancıya bırakamazsınız, bazı şeyleri sorgulamanız, bazı şeylerden emin olmanız, güven duymanız, evinizden iç rahatlığıyla ayrılmanız gerekir. Dadı seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında vereceğimiz bilgilerin faydalı olacağını umuyoruz.

Eğitimli bir dadı çocuğun her alandaki gelişiminin olumlu olmasını sağlar, çocukta bir gelişim sorunu varsa bunu fark eder ve aileyi uyarır. Bebekler kayıt cihazı gibidir, doğumlarından itibaren etraflarında olup biten, kendilerine yansıyan her şeyi fark ederler. Bir bebek çevresini keşfetmeye çalışırken güvenlik içinde olmalı, engellenmeden yönlendirilmelidir. Bilinçli bir bakıcı bunları bilir ve o şekilde davranır, sabırlı ve naziktir, çocuğa söylemek istediklerini bağırıp çağırmadan ifade edebilir. Bebek bakımı bebeğin uyutulmasından, temiz ve tok tutulmasından ibaret değildir, öyle olsaydı bakıcı bulmak çok daha kolay olurdu. Seçeceğiniz çocuk bakıcısı çocuğunuzun yaşamını, davranışlarını, becerilerini, kişiliğini etkiler. Eğitimli ve bilinçli bir dadı ile bu etki olumlu olacaktır.

İşe almayı düşündüğünüz bakıcının fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olduğundan emin olun. Çocuğa bulaşacak, onunla ilgilenmesini, oynamasını engelleyecek bir hastalığı olmamalı. Psikolojik olarak da dengeli olmalı. Depresif, agresif, dengesiz bir bakıcı çocuğunuzda da kötü izler bırakabilir.

Dadının yaşı önemlidir fakat özellikle belli bir yaşta olmasının doğru olacağı yolunda bir kanı yoktur. Sadece çok genç ve çok yaşlı olmamasına dikkat etmek gerekir. En az 20 yaşında olması tavsiye edilir zira bir çocuğa bakacak olan biri kendi gelişimini tamamlamış olmalıdır. Çok yaşlı bir dadı tecrübesi yönünden avantajlı olabilir fakat dadı seçerken dadının çocuğunuzun enerjisine ayak uyduracak, hızına yetişecek, beklentilerini ve meraklarını tatmin edecek biri olmasına da dikkat etmelisiniz. Yaşı çok ilerlemiş biri bunları yapamayacaktır.

Dadının sıklıkla değişmesi sorun yaratır, her şeyden önce alıştığı, benimsediği birinin hayatından çıkması çocuğu yaralayabilir. Bu konuda alacağınız önlemler görüştüğünüz dadı adayına ondan beklediğiniz her şeyi eksiksiz olarak söylemek ve onun bütün beklentilerini öğrenmektir. Böylece bu açıdan sorun çıkması ihtimalini azaltmış veya yok etmiş olursunuz. Ayrıca kısa sürede karar vermemeli, bir kuruma başvurduysanız güvenilir bir kurum olduğundan emin olmalı, dadı adayının referanslarını sorgulamalısınız. Büyük bir sorunu olup olmadığını ve yaşam tarzını da öğrenmenizde fayda var. Sorunlu bir aile hayatı olan biri istemese de işi bırakmak durumunda kalabilir.

Çocuk bakıcısı seçerken adayların dikkatli, dürüst, şefkatli, sabırlı, soğukkanlı, nazik, sağlıklı bir disiplin uygulayabilecek, aile düzeninize uyum sağlayacak, ilkyardım bilgisi olan, çocuklara karşı hassas, enerjik ve güler yüzlü kişiler olmasını da mutlaka dikkate almalısınız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.