LYS Sonuçları Açıklandı

Zika virüsü aşısı

Tekne Kiralama Hizmetleri

This Fat Cat Proves That Cats Are Happiest When They're on an Adventure

Cumhurbaşkanı Washington’da

Sosyal Haber 31 Mart 2016

Cumhurbaşkanı Washington’da

Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak için Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ne giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington’daki temasları çerçevesinde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’i kabul etti.

Türk Büyükelçiliği konutunda gerçekleşen görüşmenin içeriği ile ilgili açıklama yapılmadı.

Kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın’ın yanı sıra ABD Başkanı Barack Obama’nın DEAŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu görüşme öncesinde Musevi kuruluşlarının temsilcilerini de kabul etti.

Görüşmede, başta Türkiye ve Belçika’daki son terör saldırıları olmak üzere terörle mücadele, Musevilerle ilişkiler, ABD- İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkiler, Filistin’in durumu, Türkiye- AB ilişkileri, mülteciler meselesi, anti- semitizm ve İslamofobi konuları gündeme geldi.

Batı’da ırkçılığın yükselişine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,

“Maalesef antisemitik, islamofobik ve yabancı düşmanı akımlar giderek siyasetin çeperinden merkezine yerleşiyor. Bunlara karşı ortak mücadele etmemiz şart.” dedi.

Musevi kuruluşlarının temsilcileri Kudüs’te Harem-i Şerif’teki ihlallere ilişkin haberlerin dezenformasyon olduğunu söylerken, Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin elindeki bilgilerin tam aksi yönde olduğuna dikkat çekti.

Bu arada temsilciler, Türkiye’nin İstanbul’daki terör saldırısından sonra hayatlarını kaybeden ve yaralanan İsrail vatandaşlarının naklindeki özen ve ilgiye teşekkür ettiler.

Erdoğan, dünya devi şirketlerin üst düzey yöneticileriyle buluştuktan sonra, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)-Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı gala yemeğinde yatırımcılara seslendi.

Türk ekonomisini anlatarak, iş çevrelerini Türkiye’ye yatırım yapmaya çağıran Erdoğan,

“Bugüne kadar ülkemize yatırım yapıp da pişman olan yoktur” dedi.

Bölgede yaşanan olumsuzlukların etkisine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan,

“Ancak bunlar, Türkiye’nin hedefleri doğrultusundaki yürüyüşünü ve kararlılığını hiçbir şekilde engelleyemez. Terörün demokrasimize, ekonomimize ve kamu düzenimize zarar vermesine asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Erdoğan, ABD ile Avrupa Birliği arasında imzalanması planlanan Transatlantik Anlaşması’nda Türkiye’nin dışarıda kalmaması gerektiğine dikkat çekti ve

”Ülkemize haksızlığı önlemek için ABD ile anlaşma arzusundayız. Gerekli taahhütleri üstlenmeye hazırız” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.