Karadziç hakkındaki kararı açıklandı

Gaucho-Tanz von Stier Bandit als Dank!

Selena helps raise $59m for needy children

Çalışanlarını, bin 260 otomobil ve 400 daire ile ödüllendirdi

Çin uzaya navigasyon uydusu fırlattı

Teknoloji 12 Ocak 2018

Çin uzaya navigasyon uydusu fırlattı.

Şiçang Uydu Fırlatma Merkezinden tek taşıyıcı roketle Navigasyon Uydu sistemi için iki uydu uzaya gönderildi.

Meteoroloji, balıkçılık, telekomünikasyon, haritalandırma gibi alanlarda bilgi sağlama amaçlı geliştirilen uydunun küresel konumlandırma hizmeti sağlaması ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Küresel Konumlama Sistemi’ne (GPS) rakip olması bekleniyor. Beydou Navigasyon Sistemi’nin, 2020’ye kadar 35 uydu ile dünya çapında navigasyon hizmeti vermeye başlaması öngörülüyor.

Diğer yandan Çin Devlet Konseyi Enformasyon İdaresi Aralık 2016’da yayımladığı beyaz kitapta, ülkenin uzay çalışmalarına yer vererek, “Çang’ı-4” insansız uzay aracının bu yıl Ay’ın karanlık yüzüne gönderileceğini açıklamıştı.

Beyaz kitapta ayrıca, Çin’in 2020’ye kadar Mars ve Jüpiter’in keşfi ile dünya dışı hayat gibi konularda araştırmalar yapmaya başlayacağı kaydedilmiş, Çinli bilim adamlarının Mars’a araştırma yapmak için gönderilecek insansız uzay aracının kavramsal tasarım çalışmasını bitirdiği belirtilmişti.

Çin, Mars görevini başarıyla gerçekleştirmesi durumunda, ABD’den sonra Mars’a erişen ikinci ülke olacak. Uzay alanında Beidou Navigasyon Sistemi çalışması ile Ay, Mars ve Jüpiter’e yönelik hedefleri ortaya koyan Pekin yönetimi, 2020 yılına kadar da dünyanın yörüngesinde üç kapsülden oluşan bir uzay istasyonu kurmayı planlıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.