Türkiye’deki Suriyelilerin eğitimi

Kariyer Platformu Toptalent.co

Zürih şehrine gidecek kargo uçağındaki 5 milyon dolar çalındı

İspanya’nın ilk İslam üniversitesi açıldı

Çiçek ve Çocuk

Sosyal Haber, Sosyal Meydan 23 Nisan 2016

EXPO 2016 Antalya, “Çiçek ve Çocuk” temasıyla dün törenle açıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, birçok bakan, bazı yabancı misyon temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, milletvekilleri ve 5 binin üzerinde davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada, bu projeyi başından beri milli bir proje olarak gördüklerini belirterek,

“Açılışını yaptığımız EXPO 2016 sadece Antalya’nın değil, tüm Türkiye’nin ortak iradesinin, kamu ve özel sektörümüzün iş birliğinin bir ürünüdür.” dedi.

EXPO’nun Türkiye’ye kattığı değerin altını çizen Erdoğan, EXPO 2016 Antalya süresince Türkiye’nin botanik zenginliğinin küresel çapta tanıtımının yanı sıra yapılacak akademik çalışmalar ve toplantılarla ülkelerin bu çerçevede ortak bir platformda buluşmasını hedeflediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı,

” Biz EXPO 2016 Antalya’yı kalıcı kılan bir temeli atmış bulunuyoruz. ve artık burası turizm ve kültürde en önemli hareket merkezlerinden bir tanesi olacak.” dedi.

Başbakan Davutoğlu da fuarın küresel çevre sorunlarına çözüm noktasındaki önemine değindi.

Expo 2016 Antalya’nın sürdürülebilir çevre hakkında küresel bir vitrin olacağını ifade eden Davutoğlu, küresel çevre sorunlarına ve çocuklarımıza hazırladığımız geleceğe dair çok önemi konuların inceleneceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan alandaki Türk Bahçesinin açılışını yaptı.

Olimpiyatlar ve Dünya Kupası’nın ardından en büyük organizasyon olarak kabul edilen Dünya Botanik EXPO’su, 160 yıllık EXPO tarihinde ilk kez Türkiye’de açıldı.

Cumhurbaşkanlığı himayesindeki EXPO 2016 Antalya, Antalya’nın Aksu ilçesi sınırları içinde kurulan bin 121 dönümlük sergi alanında 191 gün boyunca açık kalacak.

Teması “çiçek ve çocuk”, sloganı “gelecek nesiller için yeşil bir dünya” olan EXPO 2016 Antalya ile Türkiye, tarihi ve kültürel mirasını, biyoçeşitlilik yönünden zenginliğini, tarımsal ve ekonomik potansiyelini, dünyaya tanıtma imkanına sahip olacak.

Organizasyon çerçevesinde 6 ay boyunca ulusal ve uluslararası konserler, kongre ve sempozyumlar, dans gösterileri, müzikaller, tiyatrolar, atölye çalışmaları, milli ve özel gün ile Ramazan ayı etkinlikleri, sokak eğlenceleri gibi programlar düzenlenecek.

Kentin turizm dinamiklerine yeni bir zenginlik olarak katılacak EXPO 2016 Antalya’yı yaklaşık 8 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

EXPO 2016 Antalya’da 52 ülke bahçesinin yanı sıra oluşturulan tematik ve koleksiyon bahçeleriyle yüzlerce endemik bitki türü görülebilecek.

Sergi alanı, yeşil alanların yanı sıra EXPO Kulesi, EXPO Gölü, Türkiye Biyoçeşitlilik Parkuru, Çocuk Adası, Yeşil Köprü, Cam Köprü, Şakayık Terası, Tarım ve Biyolojik Çeşitlilik Müzesi, Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi, 7 coğrafi bölgenin ev mimarilerinden esinlenerek yapılan Restoranlar Sokağı, yeme içme yerleri, amfi tiyatrolar, sanat ve sergi binaları, su değirmeni, kongre merkezi ve ülke bahçelerinden oluşuyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.