Zeyna çok değişti

Türkiye için yaptı

Korkunç bir katliam

Bugün son kez basıldı

Adem-i merkeziyetçilik kavramından merkezisleşmiş yapı: Bitcoin

Ekonomi 14 Aralık 2017

Adem-i merkeziyetçilik kavramından merkezisleşmiş yapı: Bitcoin

Bu yazımda sizlere son zamanların en çok konuşulan konusu Bitcoin ve türevlerinden bahsetmek isterim.

Bu yazıda amacımın durum tespiti yapmak olduğunu ve bunun bir yatırım tavsiyesi olmadığını vurgulamak isterim.

Öncelikle bu yazının yazıldığı tarihe bir not düşmek isterim. Bu gün 1 Bitcoin = 64000 TL civarında ve bu yazıyı okuduğunuzda ne kadar değişikliğe uğramış olacağını siz tahmin edin.

Gelin biraz tarihçesine göz atıp, gelişim sürecini inceleyelim.
Bitcoin, 2008 yılında İnternetin arka sokağı olarak bilinen “Deep Web” içerisinde kullanılmak üzere bir PDF ile duyurulan Kripto Para ödeme sistemidir.
2008 yılında 9 sayfalık bir PDF dosyası ile dünyaya duyurulan Bitcoin’in, kimin tarafından yazıldığı günümüzde de gizemini koruyor.
Elbette PDF dosyasını yayınlayanın “Satoshi Nakamoto” olduğu yazılmakta ve son zamanlarda bir iddia ortalarda dolaşmakta.
İddia şu ki; Satoshi Nakamoto’nun aslında Elon Musk olduğu söylenmekte.
Benim açımdan “belgenin” aslında en önemli tarafı parayı yeniden tanımlamasıdır.

Internet kullanıcıları P2P kavramıyla 1999 yılında Napster ile tanıştılar ve günümüzde bu kavram birçok ortamda kullanılıyor. Napster adını günümüzde belki de hatırlayanlar yok, fakat onun açtığı kapıdan bir şekilde giriş yaparak günümüzde adından söz ettirenlerin arasında Youtube, Spotif, Itunes gibi dünyanın kullandığı ürünler var. Bitcion, işte P2P (Peer-To-Peer) kavramı ile, yani Kişiden Kişiye Para Transferi sağlayan kripto para birimidir.

Bitcoin Resmi

Günümüzde halen takibi sağlanamamakta ve Adem-merkeziyetçilik olarak tanımladığımız bu sistemin devletler tarafından kontrolü sağlanmamaktadır. Bu da insanların, Adem-i merkeziyetçi kavramından üretilmiş, merkezisleştirilmiş bir yapıya inşaların para birimi ile adım atmalarıdır.

Günümüzde birçok devletler bu para birimini yasallaştırmak veya türevlerini kendi kontrolleri dâhilinde üreterek, bu sisteme dâhil olmak istiyorlar. Bunun devletler açısından çok kolay olacağını düşünmediğimi de vurgulamak isterim. Hiç şüphesiz merkezi olmayan para birimlerini kontrol etmek isteyen finansal yapılar bunun mücadelesini verecekler. Bunun sonu neyle sonuçlanacağı bilinmez, lakin merkezi yapıların da değişime ayak uyduracaklarını düşünüyorum.

Bitcoin bir açık kod yazılımıdır ve bu gün siz de kod bilgisine sahip olup, bu açık kaynak kodlarına ulaşarak kendi para biriminizi oluşturabilir ve yeni bir kripto para birimi ile isminizi duyurabilirsiniz. Bu gün 1000 den fazla farklı Bitcoin türevleri bulunulmakta ve bunlar her gün çoğalmakta. Burada asıl meselenin artık Bitcoin olmadığını, bunun türevlerinin olduğu ve bunların da kontrol edilemediğini dile getirmek gerek. Elbette bunların kayıtlarının da herkes açık bir şekilde tutulduğunu da söylemeden geçmek istemem.

Günümüze kadar yapılan bütün işlemler, kripto “hesap numarası” cinsinden açık kaynak olarak Block Chain zincir tarafından tutulmakta ve açık olarak yayınlanmakta. 140 GB boyutlarında olan bu dosyaya herkes ulaşabilir ve bilgisayarına indirebilir.

Günümüzde Bitcoin dünyasına adım atmak isteyenlerin ilk olarak dijital bir cüzdan edinmeleri gerekmekte. Bu cüzdanlar bilgisayar ortamında kendi hard diskinizde, cep telefonunuza indireceğiniz uygulama, taşınabilir özel cihazlar ve ya bunu online olarak hesap açacağınız sitelerde tutabilirsiniz. Sizleri dijital terminoloji ile kafanızı karıştırmak istemem, fakat bağımsız ve merkezi olmayan bir para transferlerinin ve block chain sistemleri tarafından sağlıklı bir şekilde yapılması için kriptoloji ile geliştirilen Hash fonksiyonu bulunmakta ve bunun sayesinde alıcı ile gönderen arasındaki işlemlerin senkronize bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmakta. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için binlerce CPU çalışmakta ve bu yapılan işlemlere de Bitcoin madenciliği adı verilmekte.

Bitcoin Resmi

Günümüzde binlerce insan en akıllı bilgisayarları edinmekte ve binlerce liralık elektrik parası harcayarak bu sistemin ayakta kalmasını ve akıllı algoritmaların üretilmesine katkı sağlamaktalar. Peki neden? Siz Bitcoin mekanizmasının işlemesine katkı sağlayın, kendisi de size ödül mekanizmasını çalıştırarak ödül Bitcoin sağlasın.
Açıklaması, bu kadar basit de denilebilir. Sağlıklı bir şekilde transfer kayıtlarının oluşturulması, algoritmaların sorunsuz çalışıp kendilerini geliştirebilmelerine katkı sağladığınız vakit, yeni Bitcoin’ler oluşmakta ve bunlar sizlere ödül olarak verilmekte.

Bu konuda bir noktaya değinmek isterim. Altın veya değerli bir metal neden değerli olur? Sorunun kısa cevabı, onların az olmasıdır. Bitcoin bu günlerde çok hızlı bir şekilde değerlenmekte, çünkü az sayıda, günümüzde yaklaşık 16 milyon civarında üretilmiş durumda.

Fakat bu Bitcoin madenciliği daha da geliştikçe ve Bitcon’lerin çoğalması ile bu değerlenmenin duraklayacağını veya tam tersine bir ivme kazanacağını da göz ardı etmemek gerekir. Peki, altın madenciliğinde olduğu gibi bunun sınırları da bilinmemekte midir? Hayır. Bitcoin üretimi 21 milyonda sonlanacaktır.

Elbette bu madenlerde madencilik yapmak günümüzde daha da zorlaşmakta. Bir PDF’ten bahsetmiştik, işte o PDF’e ve birçok sunumlara göre son Bitcoin, yani 21 milyoncu Bitcoin 2140 yılına yaklaşırken üretilecek.

İşte burada bu soruyu duyar gibi oluyorum? Madem bu kadar değerlenecek biz de mi yatırım yapsak? Ne yazık ki bu sorunuza evet ya da hayır cevabını genel olarak vermede, bu konularda uzman olarak uğraşanlar da yapamıyorlar. Fakat bunun bir kripto para değeri olduğunu düşünerek ve bunu da şehrin dışında kalmış arsaya yatırım yapmak gibi düşünmek gerekir.

Demek istediğim şu ki; Bitcoin deneysel bir kripto para değeridir ve bu durumda bunun türevlerinin çoğalması, evrimleşmesi durumunda Bitcoin’i nasıl bir gelecek bekliyor demek, oldukça zor.

Şöyle diyelim. Eğer bir iki ay önce 1 dolarlık Bitcoin alsaydınız, bu gün elinizde 3 dolar olurdu, fakat bu tam tersine bir ivme de izlemiş olabilirdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.