Şampiyonlar Ligi’nde 3’üncü hafta

Türkiye’ye Akraba Ülkeler

Meksikalı turistler için tazminat ödeyecek

Yaşlı çifti konuşuyorlar

bin yıllık Şahmeran görücüye çıktı

Sosyal Haber 3 Ağustos 2017

Kars’taki Ani Ören Yeri’nde yapılan kazılarda bulunan ve yaklaşık bin yıllık olduğu belirtilen “şahmeran” motifli kabartma, Müze Müdürlüğü/nde sergilenmeye başlandı.

Kars’ın Arpaçay ilçesi yakınında bulunan, 961-1045’te Pakraduni Hanedanlığı döneminde Ermeni hükümdarlarının başkenti olan, 11 ile 12. yüzyıla ait İslam mimarisi yapıtlarını da bünyesinde barındıran Ani Ören Yeri’ndeki kazılarda farklı eserler ortaya çıkarılıyor.

Ani Katedrali çevresinde geçen yıl yapılan kazıda, küf taşı üzerine işlenmiş aslan, kadın ve yılan figürlerinin yer aldığı “şahmeran” motifli tarihi kabartma bulundu.

Orta Çağ döneminden kaldığı belirtilen eser, konservasyonun ardından Kars Müze Müdürlüğünde ziyarete açıldı.

Müze Müdürü Necmettin Alp, ziyaretçilerin, eseri sergi salonunda görebileceğini söyleyerek,

“Şahmeran, aslan, kadın ve yılan üçlemesi kabartma olarak işlenmiş muhteşem bir eser. Geçen yıl müzemize geldi. İşlemlerini tamamladık, şimdi sergide tutuyoruz. Kazı yaptığımız alanda bulunan eserlerin tamamı 10 ve 11. yüzyıla ait. Dolayısıyla şahmerana bin yıllık bir eser diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Kabartmanın sergilendiği alanda tanıtıcı yazı ve broşürün bulunduğunu anlatan Alp, ziyaretçilerin uzman arkeologlardan da bilgi alabileceğini kaydetti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.