Exercise Bikes

Güneş’in 393 günlük serüvenini

Manaro Voui, yanardağı faaliyete geçti

Bilgisayar bağımlılığı hastalık mıdır ?

Biber Gazın zararları ne ?

Sosyal Haber 3 Mart 2016

Halk arasında biber gazı göz bombası ve göz yaşartıcı olarak da bilinir.

En sık kullanılanlar CN, OS ve CS’ dir.

Bir kez temas edilmesi durumunda sağlık problemi olmayan insanlarda etkileri 30 dakika ile iki saat arasında azalarak biter.

Herhangi bir sağlık problemi oluşturmaz. Ancak, aşırı dozda temas edildiği takdirde etkileri ölümcül olabilir.

Sağlık problemi olan kişilerde de temas sonucu çok ağır olabilir. Acı biberlerden elde edilen bir yağ olan biber gazı gösteri kontrol ajanı olarak bilinir.

Biber gazının ana maddesi olan acı biberden elde edilen bu yağ organik olarak eritildikten sonra kalan mum kıvamındaki içeriktir.

Biberin çeşidine göre içeriği değişiklikler gösterebilir. Hazırlanan içerik %1 ve %10 arası değişik yoğunluklarda basınçlı tüp, sprey ya da kapsüllere doldurulur.

Biber gazı kanser yapar mı? Biber gazının bilinen etkileri göz kapaklarını açamama, gözlerde ağrı, yanma, yaşarma ve nadirde olsa geçici körlük yapmasıdır.

Deri ile teması çok yüksek dozda ise deride yanık oluşturabilir. Deride yanma ve kızarıklık oluşturur. Özellikle boğaz ve burunda şiddetli bir yanma hissi uyandırır.

Nefes darlığına, öksürüğe, hapşırmaya, şiddetli burun akıntısına ve göğüste sıkışıklığa neden olabilir. Akciğer rahatsızlığı olanlar da solunum yetmezliğine kadar gidebilir.

Baş ağrısı, ishal, bulantı ve kusma yapabilir. Panik atak, titreme, ajitasyon, anksiyete yol açabilir. Henüz kanıtlanmış bir kanser etkisi olmaması nedeni ile kanser yapmadığı düşünülür.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.