Türkiye’nin sunduğu teklif üzerinde uzlaşıya vardı

Türkiye’den 9 kısa film

Zika tehlikesi büyüyor

Panik atak tedavisi

Bebeğim aç mı kalıyor ?

Anne ve Çocuk 12 Mart 2016

Bebeğim aç mı kalıyor ?

Özellikle yeni anne olmuş bayanların merak ettiği bu soru, birçok aday anne tarafından da merak edilmekte ve sorulmaktadır. Birçok anne, bebeğinin acıktığını anlama konusunda ya zorluk çeker, ya da anlama konusunda yanılgıya düşer. Yıllardır zannedilir ki, bir bebek ağlıyor ise, bunun anlamı bebeğin acıkmış olması. Yeni doğan bir bebek ağladığı zaman doyması için anne göğsüne götürülür. Hâlbuki bu doğru bilinen gerçek bir yanlıştır.

Bebeğin ağlaması demek, artık onun son yardım çağrıları olduğuna işarettir. Ağlaması, açlığının son raddeye gelmesi anlamına gelir. Artık açlığa dayanamıyordur ve size ağlaması ile seslenmeye başlıyor, “acıktım” diyordur. Ağlayan bir bebek, artık sabırsızlanmış bir bebektir. Ancak bebek ağlayana dek, acıktığına dair anneye aslında birçok mesaj vermektedir. İşte bunlardan en belirgin olanları;

Eğer bebeğinizin acıktığını ağlamaya başlamadan önce anlamak istiyorsanız, bebeğinizin yataktaki hareketlerini esas almanız gerekecektir. Eğer bebeğiniz uykudan uyandığında kıpırdanmaya başladıysa, bu mesaj; bebeğin acıkmaya başladığının bir sinyalidir. Bizler bunu çoğu zaman ilgi istiyor veya oyun yapıyor diye algılarız. Bebeğinizin acıktığına dair bir diğer mesaj ise, bebeğin elini sık sık ağzına götürmesi olacaktır.

Bu mesaj da “ben çok açım” sinyalidir. Son olarak anneden bir hareket yoksa bebek yumruklarını sıkmaya başlar. Bu hareketleri gördüğünüzde, bebeğinizin ağlamasını beklemeden, bebeğinizi emzirmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.