Beğeni Getiren Hashtagler

Türk Filmleri Haftası: Ertuğrul 1890

İtalyan ekibi Lazio’yu ağırlayacak

Evde Maşa Yapımı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ürdün’de…

Sosyal Haber 27 Mart 2016

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ürdün’de…

Davutoğlu’nun Ürdün’deki ilk durağı Başbakanlık Binası oldu.

Davutoğlu için resmi karşılama töreni düzenlendi.

Karşılamada Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour da hazır bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ürdün temasları kapsamında Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour ve heyeti ile bir araya geldi.

Görüşmede özellikle iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılmasına yönelik projeler masaya yatırıldı.

Ürdün ile işbirliği imkanlarının kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği görüşmede Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2009 yılında iki ülke arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın önemine değindi.

Davutoğlu, iki ülke ticaret hacminin bu anlaşma ile iki katına çıktığını ve günümüzde 1 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Türk yatırımcıların Ürdün’e daha çok yatırım yapmak istediğine de değinen Davutoğlu, asıl problemin ulaştırma olduğuna değindi.

Davutoğlu bu kapsamda bölgede yaşanan özellikle Suriye benzeri sıkıntılardan dolayı kara ulaşımından ziyade deniz ulaşımına geçilmek istendiğine vurgu yaptı.

Davutoğlu, Ürdünlü mevkidaşı Abdullah Ensour ile basın toplantısı düzenledi.

Bölgedeki gelişmeleri değerlendiren Davutoğlu, Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması için Ürdün ile işbirliği içerisinde olduklarını vurguladı.

Davutoğlu,

“Türkiye ve Ürdün’ün coğrafi  durumları çok benzer biz bölgemizdeki çok kritik iki ülkeye  komşuyuz. Irak ve Suriye’ye Buradaki  sığınmacılar Türkiye ve Ürdün’e doğru göç  hareteki gerçekleştiriyor. İnsani kriz olumlu çareler bulmaya çalışıyoruz. DEAŞ  PYG PYD gibi  terör örgütleri bölgeye istikrarsızlık getirmektedir. Umarız çalışmalar sonrdasında bölgeye istikrar elde edebiliriz. Bunun yanısıra  DEAŞ terörizmine karşı Suriye ve Irak’ta omuz omuza beraberiz biz Irak ve Suriye’nin toprdak bütünlüğünün korunmasını ve bölgede  istikrarın  olmasını istiyoruz.”dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.