Ezekiel Kemboi’nin kulvar ihlali yaptı

Askıda filmine AB insan hakları film yarışmasından ödül

Kıtaları aşan dondurma

Ben-Hur, 9 Eylül’de sinemaseverlerle buluşacak

Avrupa Birliği’nden ayrılıyor mu?

Sosyal Haber 5 Aralık 2016

İngiltere’nin ardından İtalya da Avrupa Birliği’nden ayrılıyor mu?

İngiltere’nin 23 Haziran’da düzenlenen halkoylamasında üyelikten ayrılma kararı almasıyla büyük darbe alan AB, İtalyanların dün anayasa değişikliği için düzenlenen halkoylamasında, hükümete destek vermemesiyle ikinci bir yenilgi yaşadı.

Anayasa değişikliği reformuna “Evet” oyu verenler, yüzde 40,89’da kalırken, “Hayır” oyları yüzde 59,11 oldu.

Halkoylamasına sunulan anayasa reformu, Senato’nun küçültülmesi ve senatörlerin, halk tarafından seçilmesi yerine atama yoluyla göreve gelmesi gibi önemli değişiklikleri kapsıyordu.

Başbakan Matteo Renzi liderliğindeki hükümetin hazırladığı anayasa değişikliğine karşı çıkanlar, söz konusu reformun, iktidar partisinin yetkilerini genişleteceğini, dolayısıyla demokrasiye darbe vurulacağını savunuyordu.

Başbakan Renzi, tıpkı İngiltere’de David Cameron’ın yaptığı gibi halkoylamasından ‘hayır’ sonucu çıkmasıyla istifa kararı aldı.

Erken seçime gidecek olan İtalya’nın, İngiltere’den sonra Avrupa Birliği’nden ayrılacak ikinci ülke olma ihtimalinden söz ediliyor.

Halkoylamasına ‘Hayır’ diyen ve mutlak zafer elde eden muhalefet, aynı zamanda AB üyeliğine de karşı çıkıyor.

Muhalefetin çoğunluğu ülkenin İngiltere gibi AB’den ayrılması gerektiğini savunuyor.

Son dönemde mülteci krizi, İslamafobi, yabancı düşmanlığı ve Brexit (AB’den çıkma) kararı nedeniyle içine kapanan AB, İtalya’daki sonuçlardan olumsuz etkilenebilir.

Brexit kararının ortaya çıkardığı ayrılık tartışmalarının domino etkisi yapma ihtimali ise AB’nin kurucu 6 ülkesinden biri olan İtalya’nın, Birlikten çıkmasına neden olabilir.

Bu arada, Avrupa halkının büyük kısmı, ülkelerinin Avrupa Birliği (AB)’nden ayrılması için DE BİR halkoylaması yapılmasından yana…

Rus haber ajansı Sputnik için Fransız araştırma şirketi Ifop tarafından 22-26 Ekim 2016 tarihlerinde yapılan araştırmaya göre, İtalya halkının yarısından fazlası (yüzde 53) ülkelerinin AB’den ayrılması için halkoylamasının yapılmasını istiyor.

İtalya’yı, Fransa yüzde 47, Almanya yüzde 43, İspanya yüzde 39 ve Polonya yüzde 38 ile takip ediyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.