RED PLAYSTATION CAFE

DEMOCRAT CALLS FOR LAW TO FORCE TRUMP TO RELEASE HIS TAX RETURNS

VAKIFBANK PERSONEL ALIM İLANI

Bebeğimin tuvalet sorunu var

Aile ve ergende uyum sorunları

Sosyal Haber 17 Mayıs 2016

Aile ve ergende uyum sorunları

Ergenlik çocukluk ve yetişkinlik arasındaki dönemdir. Bu dönem çoğunlukla anne ve babalar hem de çocuklar için zor bir dönemdir.

Genellikle bireyin hem kendisine hem de çevresindeki kişilerle iyi ilişkiler kurabilmesi ve sürdürmesi zor olan bir süreçtir. Dinamik bir süreç olup bireyin kendisinde ve çevresinde olan değişikliklere karşı tepkisini göstermesidir. Bu süreçte aile ve ergende uyum sorunları başlamaktadır.

Anne ve babaların özellikle dikkat etmesi gereken bu dönemde bireyin gelişim döneminin getirdiği doğal zorluklara karşı olumsuz tepki verilmesi durumunda aile bireyleri ve çocuk arasında gerilim olmaktadır.

Bu olumsuz tepkiler çoğunlukla ergende uyum ve davranış bozukluklarına neden olmaktadır. Ergende uyum sorununa etki eden faktörler çeşit göstermektedir. Aile yapısı ailenin sosyo-ekonomik durumu arkadaş çevresi anne baba çocuk ilişkisi okul çevresi ve medya kitle iletişim araçları gibi faktörler bulunmaktadır. Ergenlik döneminde aile bireylerine çok iş düşmektedir.

Çocuğun gelişim sürecine saygı gösterilmesi gerekmektedir. Herkesin bu dönemden geçmiş olduğu sürekli hatırlanmalıdır.

Yapılan araştırmalara göre boşanmış ailelerin çocukları ergenlik dönemine girdiklerinde her şeye karşı eleştirel bir bakış geliştirmiş olumsuz düşünen hedefi olmayan ve suça meyilli bireyler olarak şekillendikleri görülmüştür. Anne- baba ve çocuk ilişkisi sürecinde anne ve babanın tutumları çok büyük önem taşımaktadır. Anne ve baba arasında bu dönemde özellikle bir problem var ise çocuğa yansıtılmamalıdır. Çocuğa bu olumsuz süreç yansıdığı takdirde uyum sorunları görülmektedir.

Çocuğun bu dönemde gelişiminde ailenin sosyo-kültürel çevresi konuşma stilleri ve mesleki grupları büyük önem taşımaktadır. Ergenlik döneminde çocuğun dostça ilişkiler kurabilmesine olanak sağlanmalıdır. Aksi halde ilerde akranlarıyla ilişki kurmada sıkıntılar olabilmektedir. Çocuğun artık ergenlik dönemine girdiği ve yetişkinliğe adım attığı anne ve baba tarafından çocuğa hissettirilmelidir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.