Başbakan Davutoğlu açıklamada bulundu

En kötü 15 doğum günü pastası

Türk Arama Motoru Deneme Yayınında

Gerçeğini aratmayan 15 fotoğraf

Ahşap Oyma Nasıl Yapılır?

Sosyal Haber 29 Kasım 2016

Ahşap Oyma Nasıl Yapılır?

Masif ahşabın çeşitli oyma teknikleri ile yeniden şekillenmesi özellikle antika eşya tutkunları tarafından oldukça seviliyor. Siz de kolaylıkla edinebileceğiniz araç gereçlerle hafta sonunuzu eğlenceli bir ahşap oyma aktivitesine ayırabilirsiniz. Projenizi bitirdiğinizde, el emeğinizle yaptığınız ve evinizi renklendirecek güzel bir eşya sahibi olacaksınız.

Almanız gerekenler
Adı üzerinde, ahşap oyma için yapmak istediğiniz objenin boyutuna göre bir ahşap parçası, oyma işlemini gerçekleştirmek için ahşap oyma matkabı ve de bıçak seti edinmeniz gerekiyor. Oluşturmak istediğiniz desenlere göre kıl testere de gerekebilir.

Oyma işlemi yapacağınız ahşabı seçerken bazı özelliklere dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü her ahşap türünün sertlikleri, oyulma kolaylıkları, yüzey pürüzleri ve boya tutma özellikleri farklıdır. Aynı şekilde, ahşabın elde edildiği ağacın yapısı, rengi, liflerinin akış yönü de bitmiş ürünün görüntüsünü etkiyeler. Eğer evinizde eskidiği için atmayı düşündüğünüz ahşap bir mobilya varsa, yeni öğreneceğiniz bu sanatı üzerinde denemek için harika bir seçim olacaktır. Böylelikle o eşyanıza vintage bir görünüm kazandırarak yeniden kullanıma kazandırmış olacaksınız!
Ahşap oyma türleri
Kesma oyma, yüzey oymacılığı ve şekil oymacılığı adı verilen 3 farklı ahşap oyma tekniği bulunuyor.

Kesme oyma ahşabın üzerine uygulanan desenin kıl testere yardımıyla içinin tamamen boşaltılması şeklinde yapılıyor. Sandalye arkaları bu türe uygun bir örnektir.

Yüzey oymacılığı, ya da rölyef, üçgen ve U bıçağı kullanılarak ahşabın yüzeyi üzerinde desenin ana hatları çizilerek elde edilen yüzey süsleme biçimi anlamına geliyor.

Son olarak, şekil oymacılığı ise adeta ahşaptan üç boyutlu heykelcikler yaratmak olarak tarif edilebilir.
Başlarken…
Öncelikle internetten gözünüze hoş gelen ve çok da karmaşık olmayan bir şablon bularak başlamalısınız. Eğer kendi çizimlerinizi yapıyorsanız bunları da kullanabilirsiniz. Oymak istediğiniz desene karar verdikten sonra, deseninizi bir yağlı kâğıda çizin. Artık ahşap oymaya başlamaya hazırsınız!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.