Dünyayı Gezen Kedi: Dubai

HP partners with established watchmakers Titan, Movado for wearable iOS-connected devices

Evde Süs Bitkisi Yetiştiriciliği

Hızlı okuyarak nasıl hatırlayabilirim

Neden 1 Nisan Şakası Yaparız?

Sosyal Meydan, Video Galeri 31 Mart 2016

Neden 1 Nisan Şakası Yaparız?

Hiç merak ettiniz mi neden 1 Nisan Şakası Yaparız? 1 Nisan’ın önemi anlamı ne diye? İşte tüm meraknızı gidercek cevaplar bu haberde….

Hiç merak ettiniz mi neden 1 NisanŞakası Yaparız? 1 Nisan’ın önemi anlamı ne diye? İşte tüm meraknızı gidercek cevaplar bu haberde….
Her ne kadar Roma İmparatoru Julius Caesar (Sezar) milattan önce 46 yılında takvimin başlangıcını Ocak ayı olarak ilan ettiyse de, 16. yüzyılın ortalarına kadar Avrupa’da yeni yıl geleneksel olarak, bahar aylarının başlangıç tarihi olarak da kabul edilen, Mart ayının 25’inde başlardı.

1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, takvimi değiştirerek yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. O zamanki iletişim şartlarında bazı insanların bundan haberi olmadı, bazıları ise bu kararı protesto etmek amacıyla eski adetlerine devam ettiler, 1 Nisan’da partiler düzenlediler, birbirlerine hediyeler verdiler.

Diğerleri ise bunları Nisan aptalları olarak nitelendirip bu güne ‘Bütün Aptalların Günü’ adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak bir partiye davet ettiler, gerçek olması mümkün olmayan haberler ürettiler.

Yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup, Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar l Nisan gününü kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmeye başladılar. Adeti gittikçe süsleyerek, zenginleştirerek ve yaygınlaştırarak devam ettirdiler. Bu adetin İngiltere’ye ulaşması yaklaşık iki yüzyıl sürdü, oradan da Amerika’ya ve bütün dünyaya yayıldı.

l Nisan şakalarının sembolünün ‘Nisan Balığı’ olmasının nedeni ise Mart ayının sonlarına doğru, Güneş’in Balık Burcu’nu terk ediyor olmasıdır.

Buyrun yapılmış en komik şakalrdan bir demeç…

Tüm dünyada insanların birbirlerine şaka yaptığı gün olarak bilinen 1 Nisan şaka günü yarın. Gelenek haline gelen 1 Nisan şakalarının bazıları güldürürken bazıları da sabrın sınırlarını zorluyor. Peki 1 Nisan şakaları nereden çıkmıştır? 1 Nisan nasıl ve neden kutlanır? İşte 1 Nisan şakaları ve 1 Nisan tarihçesi ile ilgili merak edilenler…

1 NİSAN NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Tüm dünyada gelenek haline gelen şaka günü, her yıl 1 Nisan’da kutlanır. Şaka günü olarak kabul edilen 1 Nisan’ın tarihçesi şu şekildedir; 1964 yılında Fransa kralı 9. Charles yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocağa aldırır. Yılbaşının bir ay ileri alınmasına alışamayan ve 1 Nisan’ı yılbaşı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan’ı sene başı kabul edenlere ise “Nisan Balığı” adı verilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.