Ayla, sinema tarihindeki en güzel sevgi filmlerinden biri.

Dünyayı gezen kedi: Batum

Asırlık el yazması Kur’an-ı Kerimler

Türkiye – Rusya ilişkileri

Nefret söylemlerinin kaldırılması için harekete geçildi

Sosyal Haber 12 Mart 2016

Nefret söylemleri.
Avrupa Birliği (AB), Facebook ve Twitter gibi internet sitelerinde yer alan nefret söylemlerinin kaldırılması için harekete geçti.

Konu, AB Adalet ve İçişleri Bakanları Toplantısı’nda ele alındı.

AB Komisyonunun Adalet ve Tüketici Haklarından Sorumlu Üyesi Vera Jourova, düzenlediği basın toplantısında, Avrupa’da online nefret söyleminin endişe verici bir hal aldığını kaydederek, teknoloji şirketlerinin harekete geçme sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

AB Komisyonunun teknoloji şirketleri, üye devletler ve sivil toplumla yakın bir diyalog içerisinde olduğunu ifade eden Jourova, nefret söylemi içeren paylaşımların kaldırılmasını öngören düzenlemede prensipte anlaşmaya vardıklarını ifade etti.

Haziran gibi, teknoloji şirketleriyle mutabakata varmak istediklerini ifade eden Jourova, önlemlerin konuşma ve ifade özgürlüğüne saygı göstereceğini, amaçlarının da bunları sınırlama değil, nefret suçuyla mücadele olduğunu vurguladı.

Prensipte varılan anlaşmaya göre, teknoloji şirketleri ihbar üzerine, ırk, renk, din, ulus ve etnik köken temelli şiddet ve nefret içeren söylemleri, uluslararası ve AB yasaları kapsamında kaldıracak.

Şirketler, yazıları hızlı bir şekilde gözden geçirecek.

Teknoloji şirketleri, nefret söylemi içeriklerinin kaldırılması ile ilgili referans sağlayacak sivil toplum ortaklarıyla irtibat halinde olacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.