Steinmeier, mevkidaşı Sergey Lavrow ile görüştü

178 kişi yaşamını yitirdi

ANKARA VE ÇEVRE 7 İLDE OKULLAR TATİL

İrma, fırtınaya dönüşüyor

Dünya, bu yüzyılın sonuna kadar en az 2 derece ısınacak

Gezi & Seyahat, Hava Durumu 1 Ağustos 2017

Dünya, bu yüzyılın sonuna kadar en az 2 derece ısınacak.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin başkenti Washington Üniversitesi’nde, Profesör Adrian Raftery liderliğinde yürütülen araştırma, yüzyılın sonunda Dünya’nın ısısının 2 ila 4,9 derece artma ihtimalini yüzde 95 olarak gösterirken, 1,5 derece veya daha az ısınma olasılığını yüzde 1 olarak verdi.

Raftery, ortalama sıcaklık artışının 3,2 derece olacağı öngörüsünde bulundu.

Max Planck Meteoroloji Enstitüsü’nden Thorsten Mauritsen’in yürüttüğü, geçmiş yıllardaki sera gazı emisyonlarının ve fosil yakıt kullanımının incelendiği diğer araştırmada, insanların hemen şimdi fosil yakıt kullanmayı kesmesi halinde bile Dünya’nın 2100 yılına kadar yaklaşık 2 derece ısınacağına dikkat çekildi.

​Mauritsen, sera gazı emisyonların 15 yıl daha sürmesi durumunda sıcaklık artışının 3 dereceyi bulabileceği tahmininde bulundu.

Çevreciler, her iki çalışmanın ABD’nin Donald Trump başkanlığında Paris İklim Antlaşması’ndan çekilmesinden önce yapıldığına işaret etti.

Paris İklim Anlaşması, küresel ortalama sıcaklık artış limitinin yüzyılın sonuna kadar 1,5 ila 2 dereceyle sınırlandırılmasını hedefleniyor.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.