The World’s Largest Coal Company is Going Solar

THY indirimi kaçırma

Dr. Gizem Toktaş Geylani: “Lazer epilasyonda cihaz, kıl ve cilt tipine göre belirlenmeli”

WhatsApp çöktü

Bin 800 yıllık bronz kalem bulundu

Gezi & Seyahat, Sosyal Haber 4 Ağustos 2017

 

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyü sınırları içinde yer alan Assos Antik Kenti’nde, yaklaşık bin 800 yıllık bronz kalem bulundu.

Antik çağın en önemli liman kentlerinden birisi olan Assos, Roma dönemi antik tiyatrosu, agora, nekropol ve surlarıyla çok önemli kültürel miras ve zenginlikleri barındırıyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Assos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, 2017 dönemi kazılarına kentin batı kapısı çevresindeki alanlar ile han olarak adlandırılan yapıdaki kazılarla devam edildiğini belirtti.

Arslan, şu ana kadar gerçekleştirilen kazılarda önemli bulgulara ulaştıklarını vurgulayarak,

“Bu yılki kazılarda, arkeolojide ‘stylus’ olarak adlandırılan bin 800 yıllık bronz bir kalem bulduk. Bulduğumuz kalemin bir tarafı sivri diğer tarafı biraz daha yassı. Bunlar o dönemdeki bal mumu tabletlerin üzerine yazılıp notlar alınmak ve hesaplamalar yapmak için kullanılan kalemler. Bunlara ‘stylus’ diyoruz. Kalemin arka kısmındaki yassı kısım ile düzeltme yapmak için kullanılıyor. Yani şu anda günümüzde kullanılan silgi yerine geçiyor.” ifadelerini kullandı.

Arslan, kalemin o dönem bölgede yaşayan okur yazar kesim ve öğrenciler tarafından kullanıldığını da belirtti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.